MMM JUKEBOX

Někdy v roce 2008 někoho napadlo udělat lisované CD, které by bylo kompilací kapel na MamaMrdaMaso. Dávalo to smysl, protože většina nahrávek nikdy nevyšla jinak než jako vypálené CD-R pokreslené lihovou fixou. Ty se pak díky iniciativě Rafala, který je doma vyráběl, snad i občas někde prodávaly. Všichni tak nějak víceméně souhlasili a tak jsme mezi sebou na kompilaci vyhlásili sbírku, a uspořádali na ni dva benefiční koncerty... Jenže když jsme skoro shromáždili kýžený obnos, tak nám někdo poradil, že CD je mrtvý formát - a nastal chaos. Z peněz se zřejmě vyrobily nějaké trička a placky, něco si někdo půjčil na nahrávání (jakože to pak vrátí) ale hlavní část byla v podstatě vytunelována tzv. "pokladníkem".

Tohle je moje retrospektivní (a subjektivní) kompilace dnes už (vlastně) neexistujících kapel, tak jak si je z dané éry (cca 2005 - 2010) pamatuju. Tehdejší výběr by zřejmě vypadal jinak.

---------------------------

One day in 2008 someone got an idea to make pressed CD, which should be an compilation of bands on MamaMrdaMaso label. Everyone thought it is a good idea because, we were even not able to release single records in the material form. Our method was guy called Rafal, who was burning CD´s at home and then puting title on it with permanent marker. Sometimes they were sold somewhere, but there was no merchandise or something like distribution for sure.

As everyone agreed we started to gather money - everyone involved gave some small amount and we organized two benefit gigs. But when we finally almost collected the desired amount... Some smart guy told us - "CD is dead". After this things went out of control. Part of the money was used to make buttons, another small part someone "borrowed" for the debt for studio recording but the final K.O. was infamous "T-shirt affair", when the rest of the fund was stolen by so called "treasurer".

So - this is my retrospective and subjective compilation from the era (2005-2010) as I remember the MMM hit songs. Not a single band from compilation exist anymore.

Random image

Random image

Random image

Random image

Random image

Random image

Random image

Random image

Random image

Random image

Random image

Random image